Spoušťové body

Spoušťové body neboli Trigger point  - nejedná se o masáž, ale o uvolňování svalů.

Uvolnění spoušťových bodů se provádí mechanicky, a to tlakem na zatuhlou svalovou hmotu. Toto místo je bolestivé, ale po ošetření bolest velice rychle odchází a sval se uvolňuje. Po ošetření provede klient protahovací cvik, který si následně doma zopakuje. Ošetřené místo může bolet ještě následující den, ale při důkladném protahování se bolest zmírňuje až do úplného vymizení a sval je opětovně schopen zcela plnit svou funkci. Po dohodě s masérem se může ošetření provést opakovaně s odstupem času.

Jako příklad mohu uvést ošetření 17 letého sportovce, který si svojí nadměrnou sportovní aktivitou (fotbal, break dance, kickbox) způsobil natažení svalů na dolních končetinách. Po prvním ošetření došlo k výraznému uvolnění napětí ve svalech. Byl mu doporučen určitý týdenní režim a opětovné ošetření s časovým odstupem. Svalové napětí a bolest pominula. Po konzultaci dospěl k závěru, že nebude svalovou hmotu tolik přetěžovat a bude více naslouchat svému tělu.

Zdravotní sestra, instrumentářka. Bolesti v oblasti předloktí, lékaři diagnostikovali tzv. „tenisový loket“, při bolestech užít uklidňující léky + klid. Problém vznikl častým uchopováním drobných věcí tzv. špetkou, čímž došlo k častému namáhání až následně k přetížení určitého druhu svalu, až bolest zabránila cokoliv udržet v ruce. Pohovorem a palpací jsme se s klientkou shodli, že se nejedná o zánět šlach. Po provedeném ošetření bolestivého místa a jeho přilehlého okolí klientka mohla ještě téhož večera uchopit hrníček čaje a po dvou dnech nastoupit zpět do zaměstnání.

Studentka, 16 let, pád na chodníku a prudký náraz zápěstím na tvrdý podklad, poranění svalů v oblasti zápěstí a předloktí. Lékařka po ošetření předepsala ortézu a 2-3 týdny klid, při bolestech uklidňující léky. V tomto případě jsem vyhledal na postižené horní končetině spoušťové body vzniklé ve svalech prudkým a náhlým nárazem. Během cca 20 minut ošetření se slečně znatelně uvolnilo napětí v ruce. Do dvou dnů od ošetření odložila ortézu a ruka je opět funkční.

 

Jak spoušťové body vznikají? Všechno většinou začíná mechanickým poškozením nebo přetížením. Nejohroženější skupinou populace s ohledem na vytvoření spoušťových bodů a následnou myofasciální bolest jsou aktivní lidé ve věku mezi třiceti a padesáti lety. Přitom nemusí podávat vrcholový sportovní výkon, aby se tak stalo. Každý z nás si může poškodit sval i nečekaným špatným našlápnutím, nedobrým dopadem při běžném skoku, spaním v nesprávné poloze, přílišným nápřahem při tenisu, golfu, nohejbalu, přehnaným nasazením při softballu po dlouhém období nicnedělání během zimního období, používáním nevhodně ustaveného počítače, neuváženým zahradničením s prvním příchodem jara, vynesením obří krabice s knihami po schodech do patra, ale také dlouhým sezením za pracovním stolem nebo v letadle. Seznam možných příčin vzniku spoušťových bodů je nekonečný, stejně jako seznam pohybových aktivit.

Mechanické poškození svalu může být způsobeno buď nadužíváním, nebo přetížením.

K nadužíváním svalu dochází, když daný konkrétní sval stále dokola vykonává stejnou práci stejným způsobem. Jako příklad lze uvést tenistu, který se rozhodne natrénovat backhand a stokrát po sobě odehraje míček s paží ve stejné poloze. Následující den se probudí s bolestí a má dojem, že si přivodil tzv. tenisový loket. Přitom za své potíže vděčí skutečnosti, že svaly na předloktí podrobil jednomu pohybu stokrát po sobě, na což nejsou za běžných okolností zvyklé.

K přetížení svalu dochází z tzv. „MUSÍŠ“. Alespoň ještě jeden dřep s činkou, vaše svaly křičí DOST, ale stále se snažíte urvat ještě jeden dřep nebo klik apod.

Sval se skládá z jednotlivých pruhů svalové tkáně, které jsou uloženy paralelně vedle sebe a při kontrakci svalu pracují společně. Svalové poranění může vést k omezení elasticity jednoho či více těchto pruhů, což má za následek „ztuhnutí“ tkáně. Na postiženém pásu svaloviny pak nalezneme spoušťový bod. Zdravé svaly jsou měkké na dotek, nejsou citlivé na omak, nebolí. Jakmile dojde ke ztuhnutí svaloviny a vytvoření spoušťových bodů, příslušný sval se stáhne. Na dotek se jeví tvrdý a kompaktní. Ztrácí elasticitu a poddajnost. Zůstane-li stažený, postupem času může dojít ke zhoršení jeho prokrvení, což vede k přeměně části vláken na vazivo a ke ztrátě pružnosti.