Měkká reponace páteře

Měkká reponace páteře je unikátní metoda Ing. Jiřího Janči, zakladatele reflexní terapie v Čechách. Tato metoda byla postupně zdokonalována jeho žáky, manžely Patakyovými, a v této podobě ji praktikujeme i my.

Provedení měkké reponace páteře se doporučuje například v těchto případech:

 • bolesti hlavy, migréna
 • bolesti pohybového aparátu např. páteře, kyčelních kloubů, ramen, kolen
 • napětí v zádových svalech, tuhnutí ramenních pásů
 •  skolióza páteře 
 • brnění nebo mravenčení v rukou, necitlivé prsty, křeče, neprokrvenost
 • zablokovaná žebra (tah mezi lopatkami, tlak v oblasti prsou, potíže s nadechnutím z plných plic)
 • kratší noha
 • vychýlená kostrč (neinvazivní postup)
 • nemožnost otěhotnění bez fyziologických příčin
 • gynekologické problémy
 • syndrom těžkých nohou
 • problémy se srdcem
 • potíže látkové výměny

Měkká reponace páteře je bezpečná a skládá ze dvou postupů se zaměřením výhradně na svaly a úpony, nikoliv na napravování obratlů a plotének. Prvním z nich je uvolnění krční páteře, při kterém klient sedí na židli. Další části jsou tzv. postupy na lůžku, při kterých se mimo jiné uvolňují lopatky a reponují se svaly v okolí hrudní a bederní páteře a kostrče. Pro lepší účinky uvedených postupů se nejprve provádí reflexní uvolnění krční páteře pomocí reflexní terapie na chodidlech klienta.

 

Bolesti hlavy, migréna

Bolest hlavy je jednou z nejfrekventovanějších bolestí lidského těla. Více než 90 % všech bolestí hlavy (kromě úrazů a vrozených vad) má svůj původ v krční, případně hrudní, páteři. Pomocí měkké reponace páteře dochází k uvolnění svalových úponů na úrovni krční páteře a tím k odstranění možné příčiny bolestí hlavy. Nejedná se o zásah na páteři, ale o působení na reflexní bod krční páteře, který leží mimo vlastní páteř. Pro dlouhodobý příznivý účinek je třeba působit také na orgány látkové výměny, hlavně na játra, a dodávat organismu zinek a vitamín A.

 

Skolióza páteře je patologické vychýlení páteře do strany nebo spirálovitě, které je fixované. Je bohužel smutnou skutečností, že až 80 % dětí opouští základní školu s vadou páteře, většinou skoliózou. Většina potíží s páteří má svůj původ v její krční části, její zablokování může způsobovat nejen špatná látková výměna (problémy s játry), ale také narušená psychika člověka (např. citové napětí může vyvolat ztuhnutí svalstva kolem krční páteře). Měkká reponace páteře přináší úlevu při snižování bolestivosti páteře a ztuhlosti svalstva kolem ní. Touto procedurou se uvolňuje nejen oblast krční páteře, ale také její hrudní část. Blokace této části páteře způsobuje bolest, napětí a vybočení - skoliózu. Alternativní medicína označuje skoliózu páteře jako nemoc látkové výměny, kdy játra nedostatečně aktivují některé vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Proto se kromě opakovaného provedení měkké reponace páteře (cca jedenkrát týdně) doporučuje také podávání vyšších dávek chybějících komponentů, jako jsou vápník, hořčík, vitamín E, vitamíny řady B a jód v přesně určeném množství po dobu nejméně 6 týdnů a také úprava stravy, protože je nutné organismus pravidelně zásobovat dostatkem potřebných minerálů ve stravě a vyhnout se potravinám překyselujícím tělo.

 

Kratší noha bývá zpravidla následkem úrazu kostrče, někdy bezvýznamné a třeba i z dávné minulosti. Na jedné straně kostrče ztuhnou svaly a úpony a kostrč se vychyluje vpravo nebo vlevo a otáčí se celá pánev. Dojde k posunu v oblasti SI skloubení a v důsledku toho fixování končetiny v nesprávné poloze. Kratší noha pak způsobuje napětí v bederní oblasti páteře a vadné držení těla. Možným řešením je měkká reponace páteře, kterou se obnoví správná poloha pánve a dojde k vyrovnání všech nerovností. Protože má někdy pánev tendenci se po určité době vracet do původní (nesprávné) pozice, doporučujeme po určité době měkkou reponaci páteře opakovat.

Pozn. Kratší nohu, jejíž příčinou je kratší kost nebo jiná patologická změna, nelze měkkou reponací páteře napravit.

 

Vychýlená kostrč a nemožnost otěhotnět bez fyziologických příčin

Počet případů sterility bez zjevných příčin se neustále zvyšuje. Oba partneři jsou po zdravotní stránce v pořádku, a přesto se jim nedaří mít spolu miminko. Také zde může pomoci měkká reponace páteře. Příčinou neplodnosti totiž může být nesprávná pozice kostrče partnerky nebo partnera, ke které dochází zpravidla následkem úrazu (pád, naražení). Důsledky těchto někdy i bezvýznamných úrazů však mohou být vážné. Může se jednat o vytočení pánve (kratší noha), křeč nad skloubením křížové a kyčelní kosti, blokování funkce pohlavních orgánů (neplodnost a jiné gynekologické problémy např. bolesti při menstruaci), blokace v oblasti bederní páteře. Postavení kostrče je tedy pro správné fungování pohlavních orgánů velmi důležité a měkkou reponací páteře lze správného postavení kostrče dosáhnout, a to velmi citlivým a  jemným způsobem. Kromě provedení měkké reponace páteře je nezbytná také dieta pro úpravu funkce látkové výměny (a tím i hormonálního systému) a dodávání potřebných vitamínů a minerálních látek.

Pozn. Předozadní vychýlení kostrče nelze měkkou reponací páteře napravit, rovněž tak zlomenou kostrč.